
Kada verta pasitelkti miškininką?
April 15, 2025
Kada už nelegalų kirtimą atsako savininkas?
April 15, 2025Vaikštant po mišką, kartais galima pastebėti vykdomus medžių kirtimus. Tai gali būti planuota ūkinė veikla, sanitariniai kirtimai po vėjalaužų ar kitos teisėtos miško priežiūros priemonės. Tačiau, deja, pasitaiko ir neteisėtų kirtimų, kurie daro didelę žalą gamtai ir miško savininkams. Tad kaip paprastam žmogui, neturinčiam miškininkystės žinių, atskirti, ar vykdomi darbai yra legalūs, ar reikėtų sunerimti? Yra keletas pagrindinių požymių, į kuriuos verta atkreipti dėmesį.
Pirmiausia, legalūs kirtimai dažniausiai vykdomi pagal išduotus leidimus ir suderintus planus. Jei matote dirbančius kirtėjus, turėtų būti informacinis skydas arba bent jau galimybė paprašyti parodyti leidimą kirtimui. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į paženklintus kirsti skirtus medžius – jie paprastai būna pažymėti specialiais dažais arba numeruotais ženklais. Jei kertami visi be išimties medžiai dideliame plote (plynieji kirtimai), ypač jei tai vyksta jaunuolynuose ar saugomose teritorijose, tai gali būti ženklas, kad kažkas negerai. Teisėti kirtimai dažniausiai būna atrinktiniai arba juostiniai, paliekantys dalį medžių augti toliau. Be to, legaliai dirbantys kirtėjai turėtų laikytis tam tikrų darbų saugos reikalavimų, naudoti reikiamą techniką ir stengtis minimaliai pažeisti aplinkinę miško paklotę.
Jei pastebėjote vykdomus kirtimus ir kyla abejonių dėl jų teisėtumo – nėra informacinio skydo, medžiai nepaženklinti, vykdomi abejotini plyniniai kirtimai ne tam skirtoje vietoje, arba darbai vyksta naktį ar savaitgaliais be aiškios priežasties – reikėtų būti budriems. Pirmiausia, galite pabandyti ramiai pasiteirauti pačių darbininkų apie leidimą ir darbų pagrindą. Jei atsakymas atrodo neįtikinamas arba jo visai nepateikiama, reikėtų informuoti atitinkamas institucijas – Valstybinę miškų tarnybą arba aplinkos apsaugos inspekciją. Kuo greičiau bus pranešta apie galimą pažeidimą, tuo didesnė tikimybė sustabdyti neteisėtą veiklą ir išsaugoti mišką. Būkite pilietiški ir rūpinkitės savo bei mūsų visų gamtos turtu. O jei patys planuojate parduoti miško sklypą, būkite tikri, kad jūsų vykdoma veikla yra teisėta ir skaidri – tai padidins pasitikėjimą jumis kaip pardavėju.